Dva týdny úmorných audiencí v Lánech jsou, zdá se, za námi, bezvládí spěje ke konci.

Bod pro šéfa lidovců Mariana Jurečku za to, že jako jeden z mála proložil čekání jasnějším slovem ohledně programových plánů. Bod i za to, že si z programu vybral důležité téma penzijní reformy. Tím ale výčet kladných bodů pro budoucího ministra práce, pod kterého důchody spadají, zatím končí. Pokud odstartuje penzijní reformu tak, jak naznačuje, nebude to oproti dosavadnímu penzijnímu nicnedělání moc velký pokrok. Spíš naopak.

Vše pro rodinu

Lidovci jsou programově dobře čitelní. Nový předseda si chytře přisvojil téma péče o rodinu a stranu vyprofiloval jako sílu, pro niž jsou děti svátostí. Takticky pro sebe zabral ministerstvo práce, odkud jde o rodiče dobře pečovat.

Tento rodinný kurz Jurečka drží i ve svých představách budoucího penzijního systému. Měl by prý garantovat „důstojný důchod“ lidem s průměrnými výdělky a aspoň dvěma dětmi. Dva potomky budoucí ministr líčí v tomto kontextu jako „základní investici“. Bezdětní si mají na důstojný důchod naspořit, k čemuž jim Jurečka slibuje „motivaci ze strany státu“.

Český důchodový systém směřuje k hlubokým deficitům, stárnutí populace na něj silně dolehne už v příští dekádě. Bylo by hezké, kdyby se rodilo víc dětí. Jenže tak jednoduše, jak to podává lidovecký předseda, věci nefungují.

Zkušenost ze světa ukazuje, že podpora musí být mnohem komplexnější. Rodiny musí mít kde bydlet, pro děti je třeba mít dost míst v…

1_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1070

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte