Britové odmítají potvrdit zastoupení EU v Londýně status plnohodnotné ambasády, který mělo celý minulý rok až do silvestra, kdy skončilo přechodné období a Velká Británie definitivně opustila brány Unie. Britská vláda tvrdí, že by mise EU měla mít stejné postavení jako jakákoli nadnárodní organizace v zemi, ať už z politiky, byznysu nebo třeba sportu, a není důvod přiznávat jí lepší pozici diplomatické pobočky.

V praxi se neděje žádné drama. Diplomatický status chrání pracovníky před možnou represí a zvůlí hostitelské země a byl zamýšlen hlavně pro služební výsadky v divokých zemích Afriky nebo v sovětské zóně vlivu během studené války. V Británii únos evropského velvyslance spíše nehrozí.

Unijní ambasáda funguje také jako maják pro občany EU v nouzi, v Británii se ale bez něj obejdou. Čech či Češka, kteří ztratí někde na ostrovech pas, budou moci hledat pomoc na českém velvyslanectví, případně na národní ambasádě kteréhokoli členského státu. Spor se tak zatím dotýká hlavně dosavadního evropského velvyslance Joãa Valea de Almeidy, který se může cítit uražen, že ho Britové chtějí vyškrtnout ze seznamu ambasadorů a policie mu bude moci prohledat kufr auta, když bude chtít.

Věc má hlavně symbolický význam a v této rovině ho obě strany berou vážně. EU zrušila na poslední chvíli audienci britského vyslance při EU u šéfa Evropské rady Charlese Michela a odůvodnila to potřebou „transparentnosti“ na obou stranách. Proč vláda Borise Johnsona spor zažehla, není veřejně známo,…

I_obalka_R5
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R5
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1223

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte