War in Tigray and Amhara, Ethiopia, Africa
Autor: Profimedia

Etiopské vládě se zřejmě podařilo zvrátit nepříznivý vývoj občanské války. Provládní jednotky zastavily šíření tigrajských milic TDF a podle oficiálních vládních prohlášení naopak získaly zpět některá během léta a podzimu ztracená města, včetně Lalibely, proslulého města skalních kostelů ze 12. až 13. století, které je na seznamu světového dědictví UNESCO. Vřelého diplomatického přijetí se v Etiopii dočkal čínský ministr zahraničí Wang I, kterému hostitelé poděkovali za to, že „ignoroval nepodloženou rétoriku o zhoršující se bezpečnostní situaci v zemi“, z níž vláda obviňuje Spojené státy.

Potraty před Nejvyšším soudem

Americký Nejvyšší soud se začal zabývat zákonem ze státu Mississippi, který zakazuje potraty po patnáctém týdnu těhotenství. Ten je v rozporu s existujícím precedentem stanoveným rozsudkem Roe vs. Wade, kterým Nejvyšší soud v roce 1973 zakázal státům omezovat potraty do 23. týdne. O tom, zda zákon v Mississippi prohlásí za protiústavní, či ne, rozhodne soud nejdříve příští rok v červnu. Podle analytiků se ale konzervativní většina soudců v rozpravě vyjadřovala způsobem, který naznačuje, že by mohli zákon podržet. Liberální menšina soudců dlouhodobě namítá, že soud ztratí v očích veřejnosti legitimitu, pokud se nebude držet svých předchozích rozhodnutí.

Odchod vizionáře Twitteru

Jack Dorsey, jeden ze zakladatelů Twitteru a jeho současný šéf, končí ve své funkci. Nahradí ho Indoameričan Parag Agrawal, který…

1_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte