Orchestr německého bundeswehru zahrál minulý čtvrtek Angele Merkel písničku na přání, východoněmecký hit punkrockové zpěvačky Niny Hagen ze sedmdesátých let. A ironie politického osudu zařídila, že jen pár hodin před rozlučkovou ceremonií kancléřky oznámil odchod z politiky i její o generaci mladší protiklad Sebastian Kurz.

Ten se od uprchlické krize před šesti lety prezentoval jako rozhodný ochránce evropské hranice a kladl sám sebe do kontrastu s uprchlíky vítající kancléřkou. Při diplomatických setkáních se zástupci postkomunistických členů EU i před německou veřejností se inscenoval jako vyzyvatel středového, merkelovského kurzu na evropské politické pravici. Rád například dával rozhovory německému bulvárnímu deníku Bild, který pak s jistou závistí vůči Rakušanům psal: „Někoho takového bychom u nás také potřebovali.“

Nynější Kurzovo loučení, v pouhých 35 letech, je bez fanfár a bez písniček na přání. Zato jej doprovází série dalších rezignací: odstoupil necelé dva měsíce úřadující kancléř Schallenberg i ministr financí Blümel, blízký Kurzův spolupracovník. Kurz svůj odchod odůvodnil i narozením prvního syna, které mu, jak řekl, ukázalo krásu a význam života mimo politiku. Zároveň by se takřka jistě neporoučel, pokud by jeho mocenské machinace nevyšetřovala policie a osobní i stranické preference nepadaly níže a níže. Kurz na tiskové konferenci řekl, že se cítí být pronásledovaný, že ztratil radost z politiky a těší se na den, kdy soud prokáže jeho nevinu.

To se…

1_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1665

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte