Virus prochází populací.“ „Nebojujme proti viru.“ „Jedinou cestou je očkování.“ To je v několika větách mentální klima, které v Česku definuje boj proti epidemii, ať už mluvíme o hlasech z vládního nebo opozičního tábora – liší se jen v detailech.

V podobném duchu se odvíjí i zpřísnění opatření, které vláda schválila minulý týden. Neočkovaným už nově nebude stačit k běžnému sociálnímu životu ani PCR test – vstupenkou do restaurace, divadla či ke kadeřníkovi bude jen vakcína nebo prodělaná nemoc. Zavádí se povinné testování ve firmách, ovšem opět jen pro neočkované. Bude se také plošně testovat ve školách, což ministerstvo zdravotnictví dlouho odmítalo jako zbytečné – dokud je zhoršující se situace i tlak škol samých nedonutily postoj změnit.

Očkování je opravdu nejdůležitější zbraň, kterou máme. Údaje ministerstva svědčí o tom, že infekce se šíří daleko více mezi neočkovanými. Na JIP leží sedmkrát více neočkovaných než očkovaných sedmdesátníků a podobný je poměr i v mnoha dalších věkových kategoriích. Jenže zároveň poprvé naplno zažíváme střet s deltou, nakažlivější variantou viru, která u nás převládla teprve v červnu. Delta navíc dále mutuje do subvarianty, u níž je zřejmě častější bezpříznakový průběh nemoci, takže covid by se více než dřív mohl šířit skrytě. V nemocnicích je přitom volná už jen asi pětina lůžek s umělou plicní ventilací a umírá kolem 70 lidí denně. V této situaci už boj s neočkovanými nestačí, společnost musí začít bojovat také s epidemií.

Tíha…

1_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 942

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte