Jednasedmdesát procent dotazovaných chlapců projevilo obavu, že by si z nich ostatní utahovali, pokud by si hráli s hračkou popsanou jako dívčí.“ Takhle zní jeden z mnoha závěrů výzkumu, který pro dánského výrobce celosvětově nejznámější stavebnice prováděl od letošního jara Institut Geeny Davis pro gender v médiích (Geena Davis Institute on Gender in Media). Lego jej uveřejnilo minulé pondělí u příležitosti Mezinárodního dne dívek spolu s oznámením, že se chystá pracovat na „odstranění genderových stereotypů ze svých hraček“.

V praxi by to nemělo přinést změny v sortimentu, ale konec cílení zvlášť na dívky a chlapce ve snaze vymanit je z uvažování ve společensky zakořeněných mantinelech, které mohou mít později vliv třeba na jejich profesní životy. Nutno podotknout, že výše zmíněnou obavu chlapců sdíleli také rodiče. „Dokud společnost neuzná, že chování a činnosti typicky přisuzované ženám jsou stejně hodnotné a důležité jako ty přisuzované mužům, rodiče a děti to přijmou jen obtížně,“ komentovala data pro deník The Guardian výkonná ředitelka institutu Madeline di Nonno.

Cílem studie, na níž se podílelo celkem sedm tisíc rodičů a dětí ve věku od šesti do čtrnácti let z Číny, Japonska, Polska, Ruska, Velké Británie, Spojených států a také České republiky, kde má Lego jeden ze svých výrobních závodů, bylo ukázat, jakou roli v jejich představách o kreativitě sehrává gender. Vyšlo najevo to, co všichni zažíváme: dívky jsou dnes sice sebevědomější při zapojování se do…

1_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Klára Zajíčková

redaktorka

zajickova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 101

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte