Bidenovi demokraté jsou krůček od schválení přelomové legislativy, s jejíž pomocí by Spojené státy snížily emise skleníkových plynů do roku 2030 o 48 procent v porovnání s rokem 2005. Potřebný zákon je připraven ve Sněmovně reprezentantů, dolní komoře amerického Kongresu, další zákon je dokonce již schválen, tentokrát v Senátu, tedy horní komoře zákonodárného sboru. Když se oba návrhy překříží a jejich obsah smíchá dohromady, vychází z nich téměř jistý zápis Joea Bidena do dějin jakožto prezidenta, který otočil kormidlem průmyslové revoluce směrem k bezuhlíkovým obzorům. Demokraté mají v obou komorách potřebnou, byť nejtěsnější většinu. Poslední krůček nicméně stále nepřichází.

Vymyšlené to přitom měl prezident Biden chytře. V Americe obecně existuje v tuto chvíli velká chuť k investicím do chátrající infrastruktury. Shoda na tom je tak velká, že je dokonce možná dohoda s částí opozičních zákonodárců. Republikánští i demokratičtí senátoři tak sepsali návrh s názvem Nadstranický zákon o investicích do infrastruktury a pracovních míst, shromáždili v něm finanční injekce ve výši 1,5 bilionu dolarů pro příštích deset let a skutečně ho nadstranicky v Senátu schválili. Investice míří do silnic, mostů i letišť, součástí zákona je ale také modernizace elektrické rozvodné sítě, aby vyhovovala požadavkům obnovitelných zdrojů, nebo elektrifikace státního vozového parku. Zákon je oblíbený i mezi kongresmany ze sněmovny, kteří ho šmahem mohou uvést do života, věc má ale háček.

1_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1760

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte