Jednou z věcí, jimiž se čeština odlišuje od řady jiných jazyků, jsou diakritická znaménka. Nám Čechům už to tak nepřijde, ale nejeden cizinec může pocítit zděšení, když poprvé uvidí český text se všemi těmi čárkami a háčky nad některými písmeny. A co teprve „ů“ – to už je naprostý unikát.

Samohláska „ů“ zaujala i českého překladatele a lingvistu Pavla Eisnera, který jí věnoval dokonce celou jednu kapitolu ve své knize Chrám i tvrz (1946). „Je to opravdu takový hodný chasníček, který si svou obloučkou znejmilejší, princezku nese na zádech a vandruje s ní světem českých knížek. Nemáme jediné písmenné spřežky, už dávno ne, každé naše písmeno je samo a sobec a jen pro sebe – zde však, jen v tomto jediném případě, jdou životem našeho jazyka dva souputníčkové, a jsou nerozluční. Ona by bez něho byla jen scvrklé ‚o‘, on bez ní jen sprosté ‚u‘. Jsou to dušičky symbolické,“ píše Eisner.

Jak se tedy „ů“ dostalo do češtiny? Zatímco dlouhé „ú“ – s čárkou – bylo v češtině přítomné od počátku její historie, „ů“ se do ní propracovalo postupně. Ve 14. století se písmeno „ó“ začalo vyslovovat se spoluúčastí rtů, až postupně přešlo ve dvojhlásku „uo“, tedy ze slova „vól“ se stalo „vuol“ nebo výraz „kóň“ se proměnil na „kuoň“, „dóm“ v „duom“ „Bóh“ v „Buoh“ a podobně.

Během 15. století se pak ve výslovnosti dvojhlásky „uo“ čím dál více prosazovala první samohláska, „u“, která postupně zcela převládla. Když nakonec část „o“ ve výslovnosti zanikla, zůstala dlouhá samohláska „u“.…

1_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte