02/02/2011 Egypt
Zcela nečekané vzedmutí. (Káhira, únor 2011) • Autor: Milan Jaroš

Přesně před deseti lety, 25. ledna 2011, demonstranti poprvé zaplnili káhirské náměstí Tahrír. „Požadujeme pád režimu,“ opakovali slogan, který předtím s úspěchem křičeli jejich vrstevníci v Tunisku. Zcela nepředvídané mocné protesty nakonec skutečně dotlačily k odchodu 30 let vládnoucího egyptského diktátora Husního Mubáraka. Když se následně křik „požadujeme pád režimu“ začal ozývat i z náměstí v Libyi a Sýrii a drolit se začaly další zdánlivě věčné despocie, přelila se Blízkým východem vlna naděje srovnatelná s východní Evropou podzimu 1989. Tehdejší převládající pocity symbolizuje výraz, který se pro protestní vlnu na počátku roku 2011 vžil: arabské jaro.

Co následovalo, to v kostce ukazují osudy prominentních tváří revoluce. Egyptský aktivista Ahmad Máhir byl ještě v roce 2013 hostem pražské konference Forum 2000, při setkání si už ale stěžoval na čím dál dusnější atmosféru ve své zemi. O rok později už seděl za mřížemi, odseděl si nakonec tři roky na samotce v zařízení pro nejhorší kriminálníky, a hostem Fora 2000 byl vysoce postavený zástupce nového egyptského režimu, který nastoupil po armádním převratu. Ještě hůře dopadli aktivisté „jara“ v Sýrii. Výraznými tvářemi prvotních protestů v tamním městě Homs, přezdívaném „hlavní město revoluce“, byli místní fotbalový brankář Abdul Baset Sarút a herečka Fadwa Sulejman. Ta se brzy stala terčem bezpečnostních složek diktátora Bašára Asada, který se rozhodl revoluci všemi prostředky potlačit, podařilo se jí však uprchnout…

I_obalka_R4
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R4
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte