Božena NĚMCOVÁ - obraz
Ambiciózní a nezařaditelná. • Autor: ČTK

Božena Němcová je stále s námi. A to nejen skrze aktuální televizní seriál nebo školní četbu jejích děl, která je pořád – přes lamentaci odborníků – vyžadována po čtenářích výrazně mladších, než pro které je spisovatelka psala. Je s námi prostřednictvím mýtu, který její dramatický a v mnoha ohledech tragický život vypálil do moderního národního podvědomí jako romantický vzor „plnokrevného“ umělce. A také proto, že právě s ní a díky ní vstoupil do důležité fáze dlouhý proces, jemuž říkáme národní obrození a který byl – přes umrtvující emoci přežívající asi v každém, kdo absolvoval školní docházku – barvitou a komplikovanou cestou Čechů a Slováků k národnímu sebeurčení. Právě se sběratelkou a popularizátorkou lidových pohádek a pověstí a autorkou, jež na piedestal moudrosti staví nikoli klasicky vzdělaného muže, ale „ženu z lidu“, se idea původně vzniklá v úzkém okruhu intelektuálů, kteří ji navíc na počátku paradoxně formulovali německy, šíří masově mezi lidi, vstupuje do obecného povědomí a „srdcí“.

A přestože literární historici a vědci upozorňují na to, že žánrově je Němcová díky své celoživotní ambici objevovat nové formy psaní i témata rozkročená mezi více literárních směrů, z hlediska národních dějin se počítá mezi romantiky, kteří k rozumovým důvodům pro národní emancipaci dodali klíčovou emocionální přísadu. „Němcová je romantička v tom smyslu, že spadá do ducha doby, kdy se vymýšlejí moderní národy,“ říká právník a sociolog z univerzity v britském Cardiffu Jiří…

I_obalka_R4
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R4
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1683

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte