Karin Lednická na místech, kde se odehrává její román Šikmý kostel, leden 2021
Karin Lednická • Autor: Matěj Stránský

Stojíme ve zpustlé krajině zarostlé změtí náletových stromů a křovin se zavřenými těžními věžemi a proťaté rychlostní silnicí i klikatícím se teplovodním potrubím. Spisovatelka Karin Lednická rozkládá rukama do všech světových stran a ukazuje místa, kde už se dá pouze tušit půdorys ulic s radnicí, obchody, školami a s domky hornických kolonií. Právě sem, do původní Karviné, umístila svoji „románovou kroniku zaniklého města“ Šikmý kostel.

Před necelým rokem vyšel první díl. Byl to váš knižní debut. Kromě padesátky plakátků v příměstských vlacích v okolí Prahy, které jste si sama zaplatila, bez reklamy, záhy nato se zavřela knihkupectví. Přesto se kniha vyprodala během pár dní, dokonce se vzápětí dostala mezi doporučenou maturitní četbu. Čekala jste to?

Ani v nejmenším. Vlastně jsem v něco takového ani nedoufala. První náklad byl dva tisíce výtisků a já se modlila, aby se prodal do konce roku. K mému úžasu – a nejen k mému – se prodal během několika dní. Pamatuju si, jak mi ten nečekaný šrumec přišel až malinko neskutečný, snový. Od samého začátku jsem Šikmý kostel zamýšlela jako román pro lidi ze zaniklé Karviné, aby na své ztracené město získali písemnou upomínku.

Trilogie začíná rokem 1894, druhý díl končí v roce 1945 a chystaná třetí část nás provede do šedesátých let 20. století. Takže to bude spíš upomínka pro pár pamětníků a pro ty, kteří „zaniklé město“ znají z vyprávění příbuzných…

Ne tak docela, vazba na to místo je stále velmi silná i v dalších generacích. Navíc to nebyl jednorázový exodus, ten proces trval velmi dlouho. Někteří lidé se přestěhovali hned, mnozí jiní se odchodu bránili. Ignorovali demoliční výměry a raději dál žili v poddolovaných domcích, kde si třeba museli podpírat nakloněný nábytek fošnami, aby nespadl. Všemu navzdory zůstávali tam, kde měli kořeny. Jeden čtenář mi napsal, že starou Karvinou opouštěl jako vůbec poslední v roce 2000. Poslal mi fotky opečovávané zahrady, kterou tam kdysi měla jeho maminka. Když tam dnes stojím, vidím místo zarostlé býlím. Na tomhle konkrétním kousku je mi z toho všeho obzvlášť smutno.

S „knihou pro pamětníky“ jste hodně nesla kůži na trh…

To rozhodně, v několika ohledech. V nakladatelské branži se pohybuju čtvrt století, věděla jsem tedy, že mám jenom jednu šanci. Pokud by Šikmý kostel zapadl, stala by se z něj publikace na policích v regionálních infocentrech. I s tím jsem byla ale smířená, vážně. Během psaní mi opravdu záleželo především na tom, aby moji knihu přijali lidé z regionu. Nepomýšlela jsem na komerční úspěch. A kolegové z branže mi mimoděk dávali za pravdu. Když jsem těsně před dokončením poprvé vyšla s informací, čemu se věnuju a na co se chystám, všichni rozpačitě krčili rameny. Nedivím se jim, karty byly rozdané dosti nevýhodně – prvotina neznámé autorky, okrajové téma, periferní lokalita. To nejsou atributy knihy předurčené ke komerčnímu úspěchu.

Karin Lednická na místech, kde se odehrává její román Šikmý kostel, leden 2021
„Šikmý“ kostel sv. Petra z Alkantary. Kdysi stával na kopci, kde děti sáňkovaly. Kopec pohltil čtyřicetimetrový propad půdy. • Autor: Matěj Stránský

Karin Lednická na místech, kde se odehrává její román Šikmý kostel, leden 2021
Tudy vedla ulice Slámová. Část dnes vede „po vodě“ z poddolovaného území. • Autor: Matěj Stránský

A nakonec to byl velký a hlavně rychlý úspěch…

Já nad tím žasnu společně s vámi. Šikmý kostel vyšel pouhé dva týdny před uvalením karantény. Živě si pamatuju, jak na mě loni v březnu padalo lehké zoufalství. Říkala jsem si: tak dlouho na tom pracuju, vypustím to do světa – a teď tohle? Jenomže vzápětí se znovu prokázalo, že čtenářská šeptanda je nejlepší ze všech marketingů. Lidé si o knize začali povídat, sdílet své dojmy na sítích… a výsledek znáte. Musím říct, že veškeré dění kolem Šikmého kostela, jeho úspěch a vůbec všechno, považuju za malý zázrak.

I_obalka_R4
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R4
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

redakce vydání

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 402

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte