Ředitelka jedné z dívčích škol v Kábulu se nedávno ocitla v situaci, která nemá příliš mnoho možných řešení. Šéfka instituce, o níž reportáž amerického deníku The New York Times (NYT) přímo z Afghánistánu referuje pouze jako o Aqile, se zoufale snaží zjistit, jak to bude dál se vzděláváním dívek. „Dál“ se myslí poté, co se k moci v zemi opět dostalo islamistické hnutí Tálibán. Na pravidelná týdenní setkání speciální komise pro vzdělávání totiž nemá jako žena přístup. „Řekli mi, že bych tam měla poslat mužského zástupce školy,“ sdělila NYT. I bez přímé účasti na zasedání ovšem Aqila a další ředitelé a učitelé – a zejména ředitelky a učitelky – tuší, jakou proměnou vzdělávání žen a dívek v Afghánistánu projde.

Nová vláda – výhradně mužský kabinet, který ministerstvo pro ženy nahradil rezortem pro cudnost – naznačila směr předminulý víkend, když vydala pokyny pro návrat studentů středních škol do lavic, kam se vraceli po měsíční přestávce způsobené převratem. Dokument zmiňuje výhradně studenty a učitele mužského pohlaví, o dívkách a ženách zde není ani slovo, a ty tedy podle zpráv řady médií raději zůstaly doma. Mluvčí Tálibánu slibuje, že výuka pro dívky bude brzy obnovena, jen co se podaří zajistit bezpečnost a další „náležitosti“.

U mladších dětí zatím mohou do škol chlapci i dívky, ale v pozdějším věku jsou školy nově rozděleny podle pohlaví. Vysokoškolské vzdělání zatím zůstává ženám otevřené (nicméně pokud nebudou moci na střední školy, tak ne nadlouho). Na…

1_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1725

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte