Spojené státy a Británie 15. září oznámily podpis dohody, podle níž budou s Austrálií jako součást „vylepšeného trojstranného bezpečnostního partnerství“ AUKUS sdílet technologie pro jaderné ponorky. Svět oznámení vnímal jako velkou novinku – a právem. Je to vlastně znamení, že se těžiště geopolitiky pohnulo směrem na východ a že v nadcházejících dekádách bude stát v centru mezinárodního dění Asie.

Den po zmíněné zprávě nicméně přišla další, a ta už vyvolala menší pozornost. Čína formálně požádala o členství v Komplexní a progresivní dohodě pro transpacifické partnerství (CPTPP), tedy v uskupení, jež je následníkem původního Transpacifického partnerství (TPP). To jako obchodní pakt vyjednala a prosazovala vláda Baracka Obamy velkou měrou jako nástroj vyrovnávající stoupající ekonomický vliv Číny v Asii. (Prezident Donald Trump se z dohody stáhl tři dny po nástupu do Bílého domu.) Obě zprávy společně dobře ukazují, jak složitou výzvu nástup Číny představuje.

Oprava kurzu

Po stažení Američanů z Afghánistánu mnozí komentovali údajné krátkozraké myšlení Washingtonu, jeho proměnlivou zahraniční politiku i neschopnost směřovat ke vzdálenému cíli. AUKUS nicméně ukazuje, že v důležitých otázkách je opak pravdou. Spojené státy vlastně již 15 let postupně stáčejí svou pozornost od Evropy a Blízkého východu směrem k Asii.

V letech studené války byla středobodem geopolitického soutěžení Evropa. Po kolapsu Sovětského svazu ale začaly Spojené státy svou pozornost…

1_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte