39-kom
Alena Schillerová • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Volební letáky tu nejsou od toho, aby objasňovaly celou pravdu. To Andrej Babiš samozřejmě dobře ví, a tak čtenáře svých čtyřstránkových novin, rozesílaných do poštovních schránek, nezatěžuje podrobnostmi.

Z titulní stránky se mimo jiné dozvídáme, že Babiš čtyři roky „makal“ a zařídil „víc peněz pro všechny“ skrze vyšší důchody, vyšší platy a nižší daně. Zní to dobře, jenže takové dary nebývají zadarmo a nyní přichází doba, kdy začíná být vidět i odvrácená strana mince.

Kdo čerpá informace i odjinud než přímo od premiéra, ví, že na inzerovaných „víc peněz“ jsme si museli jako stát půjčit a platíme z nich úroky, které začínají růst. Teď se nám zadlužování vrací podruhé v podobě vyšší inflace. Její vzestup má několik důvodů a patří mezi ně i vládní politika, jakkoli to Babišův tým popírá.

Kdo za to může?

Do konce roku inflace nejspíš překročí pět procent. Přežili jsme i horší věci, ceny ale rostou nejvíc za 13 let a porostou dál, což je pro postpandemický návrat do normálu nemalá vada na kráse. Rázem je vše relativní. „Víc peněz pro všechny“ se při konfrontaci s novými cenovkami zboží a služeb proměňuje v pravý opak. Z „víc“ je najednou „míň“, a to inflace ještě neřekla poslední slovo.

Vláda samozřejmě nemůže za všechno. Světový obchod se musí dát po pandemii znovu dohromady – zaběhlé vazby se zpřetrhaly, leckteré zboží je nedostatkové a ceny rostou. Nově stoupají ceny energií, což na koncové spotřebitele teprve dolehne. Inflace do Vánoc poskočí i z ryze…

1_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte