Kultura

Maloměsto v hledáčku

Současné české romány, které se dobře a hodně čtou, fungují na principu setrvalého toku scén: ten potká tu, tak si sednou, ona řekne to a on zas ono. Vyprávění jakoby kamerou zaznamenává povrch, který si umíme dobře představit, a všemu tak rozumíme, i když mozek běží na minimální výkon. Kontinuita parku, druhá prozaická kniha čtyřicetiletého Petra Šestáka, je v tomto ohledu přesným opakem. Nabízí příběh protagonisty, který se po letech vrátí do rodného maloměsta a zkouší tu najít smysluplný způsob žití. Jádrem ale není promítání dalšího „příběhu ze života“ lelkujícímu čtenáři. Novela vytváří pásmo situací, které vypravování nejen zachytí, ale zkouší i prozkoumat. Jakmile se něco odehraje, dějový tok se zastaví a vypravěč hledá souvislosti, zpřístupňuje myšlenky a pocity hlavní postavy a k tomu vše sám komentuje. Děj se tudíž odvíjí velmi pozvolna – ale o něj tu ani tak nejde.

Šesták je hlavně fotograf. A byť je to laciné, dá se jeho styl psaní nejlépe přirovnat právě k fotografování: v hledáčku zaberete stav věcí v určité vteřině, ale výslednou fotografii můžete zkoumat dlouhé minuty a díky zastavenému času nacházet významy, kterých byste si při pohledu na skutečnost nepovšimli. Fotografie nemusí být záznamem, může se stát i komentářem či esejem. A tak jako je u dobré fotografie klíčový ten, kdo fotil, i v Šestákově novele je v centru vypravěč, nikoli postavy. Jejich promluvy k nám vůbec nedorazí. To, co vyřkly, vypravěč formou polopřímé řeči shrnuje a mixuje s…

1_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte