Brettu Eaglesonovi bylo patnáct, když jeho otec Bruce 11. září 2001 zemřel v jedné z věží Světového obchodního centra. Během následujících dvou dekád se Eagleson stal jednou ze známých postav skupiny pozůstalých, kteří bojují za plné vyjasnění okolností, za nichž byli jejich blízcí zavražděni. Vyjasnění, jemuž dosud podle některých příbuzných a jejich právníků brání fakt, že řada vládních dokumentů a zpráv obsahujících závěry vyšetřování teroristického útoku byla doposud s odkazem na národní bezpečnost utajována.

Žádosti o informace pozůstalí směřovali postupně ke všem prezidentům, kteří se v Bílém domě od 11. září vystřídali, letos v létě ale došlo na apel nejtěžšího kalibru. Celkem 1800 jich vzkázalo prezidentu Joeu Bidenovi, že ho nechtějí na pietních akcích, pokud dokumenty neodtajní. Mimořádně ostrá slova vyvolaly nové informace, jež se o vyšetřování útoku v poslední době objevily a které do jisté míry potvrzují, že veřejnost neví zdaleka všechno. A zdá se, že tentokrát tlak ponese ovoce – nejprve ministerstvo spravedlnosti i FBI už oznámily, že znovu zanalyzují příslušné dokumenty, a pokud to půjde, informace zveřejní. Minulý pátek pak prezident Joe Biden rozšířil pokyn na všechny federální agentury a stanovil jim půlroční lhůtu na jeho splnění.

Bez důkazu. Opravdu?

V roce 2012 vznikla v prostředí americké FBI zpráva o rozsáhlém vyšetřování. Šlo o závěry, které nebyly určeny očím veřejnosti, o čemž svědčí fakt, že léta poté nebyl veřejně znám ani název…

1_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1768

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte