V květnu 2019 upozornil list Financial Times na to, že některé sliby gigantů planetární komunikace mohou být mírně řečeno přepálené. Konkrétně šlo o podezření, že v éteru funguje sofistikovaný systém umožňující hackování mobilních telefonů, a to i včetně iPhonu, který v té době ujišťoval zákazníky, že nabízí takřka dokonalé zabezpečení. Tehdy v této svislosti padlo jméno izraelské firmy NSO Group, tajemné společnosti, která dlouho neměla ani webové stránky, její šéfové nekomunikovali a jediné, co o sobě řekli, je, že se zaměřují na vládní zakázky a boj s terorismem.

Případ teď znovu oživl díky mezinárodní investigaci novinářů z Forbidden Stories a OCCRP a na rozdíl od pozapomenuté první „jiskry“ Financial Times způsobil pořádnou bouři. Novinkou je, že díky cílenému úniku padesáti tisíc konkrétních špehovaných čísel novinářů už nejde jen o tvrzení anonymních zdrojů. Nyní lze přiřadit sledovaným jména a analyzovat, kdo a proč je učinil svým terčem.

Respekt je v kontaktu s jedním z postižených, maďarským novinářem Szabolcsem Panyim, který dlouhodobě informuje o aférách maďarského premiéra Viktora Orbána. On, čtyři další maďarští novináři, řada jejich kolegů v různých zemích světa, ale také lidskoprávní aktivisté, kritici autoritativních režimů nebo vysoce postavení politici včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona byli odposloucháváni.

Panyi se domnívá, že se do středu pozornosti dostal kvůli svým investigacím zaměřujícím se na ruskou Mezinárodní investiční…

1_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte