Pokud chce kdokoli zvládnout unijní materii, musí se připravit na komunikaci plnou neznámých zkratek. Nemusí je sice aktivně používat, ale musí je znát.

Průpravu poskytuje už průjezd Bruselem. Belgie dala širokou autonomii svým provinciím a jazykovým entitám, takže hledá-li nováček ve městě sídlo nejmocnějšího obranného paktu světa podle cedulí, pravděpodobně ho nenajde. Zato narazí na šipku, na které stojí OTAN/NAVO – první zkratka je ve francouzštině, druhá vlámská. Angličtina není v Bruselu oficiální jazyk, proto nejznámější NATO chybí. Sorry. Přísně přistupuje ke zvědavci unijní názvosloví. Romantiku českého prdopeče, zkratky pro prášek do pečiva, tu nehledejte.

Základem je znalost zkratek velkých politických formátů, které se nemění. FAC – schůzka ministrů zahraničí, nebo EUCO – summit unijních lídrů. O stupeň výš jsou stálé pracovní formáty EU, například CRP – sbor velvyslanců členských zemí (z francouzského Le Comité des représentants permanents).

Na opačném konci škály stojí zkratky proměnlivé agendy. Některé jsou milosrdné, protože si je lze jednoduše dovodit. Třeba takový RoL, Rule of Law, právní stát, o kterém byla řeč minulý týden.

Brány pekelné se otevírají v momentě, kdy se zrodí důležitá legislativa s komplikovanou zkratkou, kterou je nutné si osvojit, protože návrh zůstane na stole dlouho. V tomto smyslu je skutečným danajským darem pro srozumitelnost „zeleného“ úsilí EU nedávno představený klimatický balíček. Je plný neznámých zkratek, které už…

1_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1168

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte