19
Autor: Milan Jaroš

Už je únavné vytahovat další příklady, jak u sousedů funguje všechno lépe. Ale když jde o život…

„Je mi to opravdu líto, ale pokud zaplatíme tím, že zemře každý den 590 lidí, tak pro mě je to nepřijatelné a musíme s tím něco udělat,“ prohlásila Angela Merkel, když před Vánoci odůvodňovala další přísný lockdown a rozmlouvala lidem bezproblémové sváteční družení.

Je to prosté a neprůstřelné. Čím víc kontaktů, tím víc nakažených. Čím víc nakažených, tím víc mrtvých. Přírodní zákonitosti, jak uvedla německá kancléřka v dalších větách, neobelstíme.

V Česku se argumentuje jinak. Ministr zdravotnictví Jan Blatný považuje za „nejdůležitější parametr, kterým je třeba se řídit“ zaplnění nemocnic. A dodává, že „závažný je počet nemocných seniorů, protože právě toto je populace, která nejvíc zatěžuje nemocnice“.

Nechme stranou, že jde o nešikovný a nehumánní výrok. Nechytáme ministra za slovo, bavíme se o celkovém mentálním nastavení. Německo se snaží předejít zbytečným úmrtím, protože na čem jiném v konečném důsledku záleží? Česko volí zamotanější přístup a sleduje zatížení nemocnic. A to nejen v rovině slovních prohlášení. I index rizika v systému PES není ničím jiným než odhadem počtu těžkých případů v nemocnicích. Tvůrci indexu říkají, že takové bylo vládní zadání. Nenechme „přetéct“ nemocnice, ostatní je vedlejší.

Kdo na stát spoléhá, nevidí problém. Vždyť dokud je v nemocnici volno, je přece vše v pořádku. Bude o mě postaráno, víc udělat nelze, dál se děj vůle…

I_obalka_R3
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R3
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1021

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte