Z několika úhlů pohledu je logické, že se Igor Stříž stal nejvyšším státním zástupcem. Ještě jako mladý vojenský prokurátor byl jedním z nejvýkonnějších členů první vyšetřovací komise policejního masakru studentů na pražské Národní třídě v listopadu 1989, což ho postrčilo k rychlé kariéře. Na přelomu tisíciletí spolupracoval na reformě státního zastupitelství, která zvrátila závislost žalobců na policejních vyšetřovatelích a vrátila žalobu do postavení, které je běžné v západních zemích. Stříž byl v letech 2005–2010 jedním z hlavních odpůrců nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, která ovlivňovala žalobce v politickém zájmu tehdejších vlád. A v roce 2011 se stal prvním náměstkem Pavla Zemana a jeho spolupracovníkem na většině pozitivních změn, které se za tu dobu v žalobě udály.

Dalo by se souhlasit, že takové nasazení dovoluje vyhlásit pardon nad Střížovým působením v komunistické vojenské prokuratuře v roce 1989 i faktem, že stíhal mladé muže, kteří z náboženských důvodů odmítali sloužit v armádě. Stejně tak by se dalo pominout, že kvůli kariéře vstoupil do KSČ. Jenže už hůře se dá akceptovat, jak se Igor Stříž snaží po nástupu do funkce tuto svou minulost relativizovat. Vstup do KSČ prý bral jako nutné zlo, ale s komunismem si podle něj zadali všichni, kdo studovali a ucházeli se o nějaké posty. To má pravdu, ale nikdo z nich dnes nezastává odpovědnou funkci nejvyššího žalobce, který reprezentuje spravedlnost. Komunistický režim byl zločinecký. Stříž jako klíčový…

1_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte