Eva dos Reis
„Negativa jsou prostě obrovská.“ (Eva dos Reis) • Autor: Matěj Stránský

Po volbách v roce 2018 pracovali pražští radní s předpokladem, že nová trasa metra D se začne stavět do roka. Pak se termín posunul do dalších voleb na podzim 2022. A podle zpráv ze začátku prázdnin to vypadá, že stavba je po letech průtahů už skutečně na spadnutí.

Stížnost na výběr firmy, jež bude čtvrtou linku podzemní dráhy hloubit, začátkem července utnul antimonopolní úřad. Ve stejnou dobu skončil i spor o podjatost stavebního úřadu. Ten šel podle odpůrců stavby až moc na ruku politikům, kteří na metro chvátají, tyto námitky ale před prázdninami zamítlo ministerstvo dopravy, kde se podjatost posuzuje.

První úsek Pankrác – Nové Dvory tak dostal stavební povolení hned den poté. Jenže razítko zatím není pravomocné. A k tomu, aby bylo, ještě může vést dlouhá cesta.

Místo stromů staveniště

Metro D v první fázi povede ze stanice Pankrác na již existující lince C dál na jih mezi velká sídliště Lhotka, Krč a Libuš. Ta z hlediska dopravy patří v Praze k těm nejodstrčenějším. Výhledově se má nová linka protáhnout dál až na dohled od vnějšího dálničního okruhu.

Zádrhel ale vzniká na druhé straně u stanice Olbrachtova, která bude první zastávkou směrem od centra. Důvodem je zdánlivě nesrozumitelný odpor obyvatel jednoho z domů, kteří mají mít výstupní stanici hned přede dveřmi. Co se většině Pražanů jeví jako snový luxus, to bere 70 lidí z paneláku v Kovařovicově ulici jako zbytečně předimenzovanou akci, která zhorší jejich životní prostor a svou velikostí…

1_obalka_R28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1046

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte