Jedna informace o aktuálně zveřejněném výzkumu témat rozdělujících českou společnost bude zcela jistě vysoce polarizující – vznik studie zkoumající domácí názorové příkopy iniciovala nadace z ciziny. Dělení bude pokračovat nad zprávou, že jde o nadaci politickou, navíc napojenou na německé sociální demokraty. Je dost dobře možné, že části adresátů se budou tyto skutečnosti příčit natolik, že závěry analýzy nebudou považovat za důvěryhodné. To by ale byla škoda, protože analýza nazvaná Jedna společnost – různé světy přináší cenný vhled do české společnosti. Zároveň by to však dokonale ilustrovalo závěry, k nimž tým výzkumníků pod vedením ředitele agentury STEM Martina Buchtíka dospěl.

Analýza vzniklá na základě série hloubkových rozhovorů s respondenty, kteří odrážejí genderové, vzdělanostní a věkové rozvrstvení společnosti, překresluje zažitý obraz, že česká společnost je rozdělená na dvě poloviny, mezi nimiž probíhá jasně vymezený střet o baterii otázek (a o to, která z nich bude mít navrch nad tou druhou). Skupin je však více, a navíc nejsou takto ostře vymezené, protože se přeskupují v závislosti na tématu, o němž je právě řeč.

To je do značné míry dobrá zpráva, protože názorová pestrost je něco, na čem stojí demokratická společnost. Problém to začíná být v okamžiku, kdy různorodost nedoprovází respekt k jiným názorům a snaha o kultivovanou debatu, ale nedůvěra k postojům druhých a nezájem o dosažení konsenzu. Za takových okolností, jak konstatuje Martin Buchtík,…

1_obalka_R26_27
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R26_27
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1683

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte