Jste připraveni na novou globální krizi? Christopher Krebs, bývalý ředitel Agentury pro bezpečnost infrastruktury a kyberbezpečnost, minulý měsíc řekl, že už „jsme na pokraji globální digitální pandemie“. Mluvil o rozmachu kyberzločinu. Šéf FBI Christopher Wray s tím souhlasí a vysvětluje, že dramatický nárůst nových forem zločinu otřásá americkým bezpečnostním aparátem právě tak jako útok z 11. září 2001.

Nárůst kyberzločinnosti je ve skutečnosti mnohem hlubší problém než terorismus. K internetu připojujeme čím dál víc věcí, a všichni jsme tím pádem zranitelnější vůči útokům hackerů, kteří mohou skrz web napadnout kohokoli z nás či jakoukoli firmu, ukrást data nebo je zablokovat kvůli výkupnému. Pandemie uspíšila přechod k digitální ekonomice – a tak zrychlila i kyberzločin. Podle jednoho odhadu se počet ransomwarových útoků v uplynulém roce ztrojnásobil.

Přesný rozsah problému neznáme, protože jeho velká část není ohlášená. Řada firem, malých i velkých, drží jazyk za zuby z obav z nepříznivé publicity, budoucích útoků i právních dopadů. Firma Cybersecurity Ventures odhaduje, že celosvětové škody z ransomwarových útoků letos dosáhnou 20 miliard dolarů. To je 57krát víc než před šesti lety.

Jeden šéf firmy, která působí v oboru kyberbezpečnosti, mi řekl, že ransomwaroví útočníci už si osvojili spolehlivý byznysmodel. Zpravidla ochromí interní síť, pak stanoví výkupné, které je vysoké, ale jejich cíl si ho může dovolit zaplatit (zvlášť když je pojištěný). Když je…

1_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte