Rychlé závěry jsou vždy nebezpečné, i když lákavé. Detailní pohled může ledacos změnit, třeba i dosti radikálně.

Nejnovějším příkladem ukvapených závěrů je příběh spojený s násilným vyklizením demonstrantů z Lafayettova náměstí ve Washingtonu vloni v červnu. Náměstí se nachází v bezprostřední blízkosti Bílého domu a před rokem, když po celé Americe vypukly protesty proti policejní brutalitě vyvolané vraždou George Floyda, se stalo epicentrem demonstrací v hlavním městě. Po několika dnech tu ale proti demonstrantům velmi tvrdě zasáhly pořádkové jednotky a za pomoci slzného plynu a dalších donucovacích prostředků je od Bílého domu vyhnaly. Vzápětí se z centra americké exekutivní moci vynořil sám prezident, v klidu dokráčel k nedalekému kostelu a nechal se tam v rámci předvolební kampaně vyfotit s Biblí v ruce. Hlasy konzervativních evangelikánů se budou hodit.

Okamžitá interpretace událostí byla pro tehdejšího prezidenta drtivá: rodí se diktátor. Nejmocnější muž v zemi nechal policií rozehnat demonstranty jenom proto, aby si mohl pořídit propagační obrázek. Hlavní, tedy vesměs liberální média bila na poplach a mobilizovala k volbám. Tahle hrubá autokratická síla se může stát budoucností Ameriky.

Ouha, minulý týden zveřejnila své závěry policejní inspekce. Bylo to jinak. Na vyklizení náměstí se ve skutečnosti vedení pořádkových sil domlouvalo několik dní dopředu, chtělo ho z bezpečnostních důvodů nově oplotit a stavební firma to byla ochotna provést pouze za…

1_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1729

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte