Dresden, Germany. 08th Mar, 2021. A customer pushes a loaded shopping cart through an aisle at a…
Ceny letí vzhůru i u stavebních materiálů; ilustrační foto • Autor: Profimedia

Kdo něco staví a prováhal loňské příznivé ceny, letos může jen litovat. Náklady na stavební práce a materiály letí po otevření ekonomiky znovu nahoru, a to někdy tak rychle a výrazně, že hobby markety musely do již vytištěných barevných katalogů na jarní sezonu přidávat zvláštní stránky s aktualizovanými ceníky.

„Všichni chtějí všechno dohnat,“ říká k náladě postpandemického Česka Vít Kutnar, majitel velkého řetězce stavebnin DEK. Nemluví jen o tuzemských stavbařích, zahrádkářích a chalupářích, ale i o velkých stavebních firmách nebo automobilkách skupujících součástky z plastu nebo kovu. Zákazníci utrácejí víc, výrobci na druhé straně řeší nejrůznější postcovidové anomálie, kvůli kterým nestíhají současnou poptávku pokrýt. Takže ceny rostou.

Dobrým příkladem jsou podle Kutnara zateplovací polystyreny. Před rokem kvůli zmrazení všeho ekonomického dění zlevnily, ale teď jsou při ceně kolem 1400 korun za metr krychlový zhruba dvakrát dražší než loni. Důvodem je nejen větší stavební aktivita, ale také dražší ropa, z níž se plasty vyrábějí, dražší energie nebo kolaps některých výrobců a narušení zaběhlých dodavatelských toků. Podobné cenové skoky jsou vidět u kovových materiálů nebo u dřeva. Stromy, poražené v Česku kvůli kůrovci, jsou už zpracované a odvezené, takže prim nyní hraje poptávka – třeba až z USA, kde se ekonomika rozběhla dříve než v Evropě, dřevo je pro tamější stavbaře populární materiál. Výkupní ceny dřeva jsou v USA vyšší, takže se zdejším pilám vývoz…

1_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1046

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte