ní to až moc dobře na to, aby to byla pravda. Ale pokud všichni dodrží to, co slibují, mohlo by už letos v létě dojít k dohodě více než stovky zemí na účinnějším zdaňování nadnárodních korporací.

Těžko hledat lepší – a férovější – způsob, jak pro děravé, covidem vyčerpané státní pokladny najít extra příjem. Nic proti světu velkých peněz, ale praxe ukazuje mimořádnou schopnost velkých firem přechytračit daňové úředníky a lacině proplouvat mezi izolovanými národními aparáty. Pomohlo by si i Česko. O to těžší je pochopit, proč se zdejší vládní a úřední reprezentace tváří, jako bychom snad žili v daňovém ráji, a k mezinárodní spolupráci zaujímá tak zdrženlivý postoj.

Zastavit spirálu

Sjednotit se je nápad, který má kořeny už v minulé finanční krizi. Nutnost hledat do rozpočtů nové zdroje byla už tehdy značná, navíc hlavně americká veřejnost si z krize odnesla částečně oprávněný pocit křivdy, že velkým firmám se pomáhalo a lidé chudli.

V rámci OECD, klubu třiceti nejvyspělejších zemí světa, proto vznikla dohoda, že zdaňování nadnárodních firem je potřeba lépe koordinovat. Do vyjednávání se zapojily i nečlenské státy. Nosný výsledek se vynořil letos, po výměně v Bílém domě, a během července se počítá s ukotvením rámcové dohody nejdřív v rámci OECD a vzápětí na půdě politicky vlivnějšího spolku G20.

Východiskem je americký návrh z letošního března, stojící na dvou pilířích. Vlády si dohodnou cosi jako nejnižší práh pro sazbu podnikové daně. Bude-li někdo chtít…

1_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1043

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte