Tak to vypadá, že Evropský parlament pošle Evropskou komisi k soudu. Důvodem podle mínění europoslanců je nečinnost bruselské exekutivy ve věci ochrany finančních zájmů EU, což není nic jiného než stopka dotací pro ty členské státy, které ovládají autokrati, ohýbají kvůli tomu nezávislé instituce ve svých zemích a inkasují největší balík peněz. Tušíte správně, jde hlavně o Maďarsko s Polskem, ale možná i o Česko.

Nástroj na zmrazení dotací platí od letošního roku, lídři EU ale slíbili svým kolegům nejvíc na tapetě, maďarskému Viktoru Orbánovi a polské vládě, že s případnými dalšími kroky Unie počká, než se evropský soud vyjádří k legalitě nové normy. Europoslanci jsou ale netrpěliví, opakovaně komisi vyzvali, aby začala jednat, a protože úředníci nedodrželi ani jeden termín stanovený EP, členové přímo volené instituce pohrozili komisi soudem.

Celá věc je v zásadě parlamentem rozvířené drama, které nebude mít valný dopad v realitě. Než by totiž došlo k verdiktu soudu ve sporu mezi oběma institucemi EU, budou Maďarsko s Polskem už čelit přezkumu, jestli v jejich zemích ještě funguje právní stát. Požadavek EP bude tedy uspokojen.

Spor je ale hodnota sama o sobě. Příliš dlouho byl Brusel místem, které se bálo konfliktu. Do té míry, že výsledné kompromisy u čehokoli zglajchšaltovaly původní smysl návrhu a nikdo mu už nerozuměl. Na půdě EP dvacet let vládla idyla velké koalice mezi levicí a pravicí, takže ani tady to nejiskřilo. Dynamiku ve sněmu změnily až poslední volby…

1_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte