Británie má poradní skupinu pro situace ohrožení SAGE tvořenou například nezávislými vědci z Oxfordu nebo Imperial College London, německá vláda se ohledně covidu radí s prestižním Institutem Roberta Kocha a radou ekonomických expertů, Česko mělo donedávna poradní skupinu pro epidemické situace MeSES. Minulý týden s ní ale ministerstvo zdravotnictví náhle a nečekaně ukončilo spolupráci.

Skupina nezávislých expertů přitom do problematiky epidemie přinášela multioborový přístup. Jejími členy byli jak špičkový imunolog, lékař nebo viroložka, tak i vynikající sociolog, ekonom či ústavní právník. Ačkoli skupina svou činnost nekončí, její hlas zeslábne a ve stále pokračujícím boji s covidem bude chybět.

Ministerstvo svůj krok zdůvodnilo vnitřní reorganizací, ale je to jen průhledná výmluva. Skutečným důvodem je, že se epidemická situace zlepšuje a vláda chce rychle rozvolňovat. Nepotřebuje proto vědecké „kverulanty“, kteří upozorňují, že vyhráno není a že poté, co se Česko s rozvolňováním už několikrát katastrofálně spálilo, je nutné zachovávat opatrnost. A už vůbec nemá chuť poslouchat trpkou pravdu, že jsme boj s epidemií v určitých fázích „fakt nezvládli“, jak nedávno řekl v médiích šéf MeSES, epidemiolog Petr Smejkal. Znovu se ocitáme ve stejné situaci jako loni na podzim – je před volbami a vláda si potřebuje připsat kladné body. Když premiér Babiš říká, že o chystaném konci dříve vlivné skupiny nevěděl, nejspíš nemluví pravdu – je nepravděpodobné, že by takové…

1_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 928

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte