18-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

K ideálům listopadu 1989 se většinou řadí vznešenější věci než peníze, ale zapomínat by se na ně nemělo. Starý režim nenabízel žádnou ekonomickou perspektivu a všichni si to uvědomovali. Přišel zasloužený kolaps a po něm skok dopředu, o jakém se před 30 lety snilo jen málokomu.

Pokud ale cílem bylo dohnat ekonomicky vyspělý svět, je třeba si přiznat, že ještě dost velký kus cesty zbývá. A hlavně že poslední dobou toto dohánění nebezpečně polevuje.

Česko stagnuje, během pandemie se vlastní vinou propadlo do větších těžkostí než zbytek Evropy. Výsledkem byly mimořádně dlouhé lockdowny, kvůli kterým teď nikoho nedoháníme, ale spíš couváme zpět. Vše však bohužel nasvědčuje tomu, že nejde jen o dočasnou virózu, která s přísunem vakcín a otevřením ekonomiky pomine.

Potíže se zvládáním koronaviru se nyní v přímém přenosu přelévají do bezradnosti, jak naložit s dalším dějstvím, kdy bude hlavním úkolem postpandemická obnova. K jejímu zvládnutí bude víc než kdy jindy potřeba funkční stát, který – jak bylo vidět během pandemie – je ale teď vinou nekoncepčního mikromanagementu pod Andrejem Babišem hodně paralyzovaný.

Půjčit si, ale na co?

Aktuální vládní prognózy počítají s tím, že český státní dluh vystoupá do roku 2024 až na 3,5 bilionu korun. To je dvakrát víc, než když pandemie začala. Větší vzestup tu nikdy nebyl.

Nemuselo by jít a priori o pohromu. Půjčit si na rozhýbání ekonomiky je dnes ve světě standardní řešení. Spojené státy Joea Bidena udaly v tomto…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte