Česko je zemí pozoruhodných paradoxů, to víme dávno. Jeden z těch obzvláště kontrastních se nám nyní opět připomíná – do závěrečné fáze dospěl další pokus definitivně skoncovat s archaickým zvykem umisťovat velmi malé děti do ústavů. A soudě podle ohlasů ze sněmovny i tentokrát reálně hrozí, že bude praxe, která má drtivé následky jak pro jednotlivé děti, tak společnost jako celek a která už není nikde jinde v EU k vidění, dál pokračovat.

K paradoxům se dostaneme v okamžiku, kdy si uvědomíme, že se v Česku zároveň dlouhodobě nedaří zajistit dostatek míst v mateřských školách, existence některých stávajících zařízení se legislativou komplikuje (dětské skupiny) a návrh, aby všechny dvouleté děti měly místo ve školce garantováno zákonem, byl dokonce před časem sněmovnou velmi rázně odmítnut. Mimo jiné s argumentem, že takto malé dítě patří k matce, a ne „odkládat“ jej do školky. Jinými slovy – zatímco dát dvouleté dítě vyrůstající v láskyplném rodinném prostředí několikrát týdně na pár hodin denně do školky vadí, nechat několikatýdenního kojence dlouhodobě v ústavu, kde ani při sebelepší snaze pečovatelek nemůže dostat adekvátní péči, naproti tomu nevadí.

Vysvětlením tohoto paradoxu není jen lobby ústavů, byť ta funguje dlouhodobě a je mimořádně vytrvalá. Část vysvětlení spočívá v tom, že děti ve školkách a děti v ústavech jsou odpůrci změn v péči považovány za děti dvou různých kategorií. Ty druhé jsou často romského původu, narodily se narkomanům, do chudých či sociálně…

1_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1617

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte