Minulý týden byl nabitý událostmi, a tak řada těch menších prosvištěla časoprostorem a zase zmizela. Jednou takovou bylo spuštění webové stránky, na které mohou Evropané diskutovat, jak by podle nich měla vypadat Evropská unie do budoucna. Stránka futureu.europa.eu má jednoduché, uživatelsky vstřícné prostředí a běží ve všech čtyřiadvaceti jazycích EU včetně češtiny. Kdo z Čechů a Češek tedy zatouží po další platformě, na které by si mohl tříbit názory a třeba se pohádat o Evropu se svými spoluobčany ze sedmadvaceti zemí, může se už teď zapojit. Jedinou vstupní podmínkou je registrace, k níž stačí e-mail.

S nápadem na debatu přišel před dvěma lety Emmanuel Macron, protože Francouzi rádi diskutují a podobný počin na národní půdě se mu docela vyplatil – „občanské konventy“ na téma klimatické změny nebo právě budoucnosti Evropy byly sledované a Macronovi zajistily několik bodů navíc. Také pod francouzským předsednictvím EU na začátku příštího roku se mají evropské debatní měsíce uzavřít. Co se pak stane s hlavními sděleními celokontinentální konverzace?

To je právě krajně nejisté. Mluvíme o EU, takže už teď existuje několik nových byrokratických vrstev, které se lidovými návrhy na to, jak by měla vypadat třeba migrace do Evropy, budou zabývat. Unie se však nevydává touhle cestou poprvé, naposledy na přelomu milénia probíhal Konvent o budoucnosti Evropy, jehož závěry, návrh evropské ústavy, se roztříštily o nizozemské a francouzské referendum. Tak to totiž je: EU má, na…

1_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1240

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte