Jistý francouzský premiér kdysi prohlásil, že „vládnout znamená rozhodovat se“. Prezident Joe Biden učinil jedno obtížné strategické rozhodnutí právě minulý týden, když oznámil časový plán stažení amerických jednotek z Afghánistánu, 20 let poté, co do asijské země dorazily. Spojené státy se již několik roků právě tomuto rozhodnutí vyhýbaly a držely se postupu, který spíše než strategii připomínal sázku do loterie. Biden si zaslouží pochvalu za to, že se k obtížnému kroku nakonec odhodlal, místo aby zase znovu všechno odložil někdy na později.

Rozhodl se ale správně? Věřím, že ano. Připomeňme si, že Spojené státy v Afghánistánu vyzkoušely prakticky jakoukoli dostupnou taktiku. Nejdříve, po útocích 11. září, se pokoušely pouze o omezenou přítomnost a spolupracovaly s místními ozbrojenými skupinami. O několik let později se tento postup ve zpětném pohledu jevil jako chybný, protože Tálibán dostal příležitost přeskupit své síly. Za vlády prezidenta Obamy Washington zásadně rozšířil počet koaličních jednotek, takže v jednu chvíli bojovalo v Afghánistánu 130 tisíc spojeneckých vojáků. Ti se pokoušeli o komplexní, protipovstaleckou taktiku, především se snažili zajistit bezpečí místnímu obyvatelstvu a získat si tak jeho náklonnost.

Ale i když posílení jednotek přineslo jisté úspěchy, ty se ukázaly být jenom dočasné. Kdykoli se americké jednotky stáhly, Tálibán se vrátil do ztracených pozic. Prezident Trump se ještě pokusil o vlastní miniofenzivu, zároveň ale prohlásil, že…

1_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte