Ukraine's President Volodymyr Zelenskiy visits positions of armed forces in Donbass region
Čekáme loď a to nejhorší. (Prezident Zelenskyj na návštěvě fronty) • Autor: via REUTERS

Před šesti lety chodila Anastazia Sumik po východoukrajinském městě Mariupol s kyblíkem červené barvy a štětcem v ruce a na zdi domů kreslila šipky ukazující k nejbližším krytům. K Mariupolu se tehdy blížily ruské tanky, dělostřelecké granáty vybuchovaly nedaleko panelových domů na předměstí a město čekalo, kdy začnou létat i do centra – a po nich přijde okupace. Sumik bylo v srpnu 2014 dvaadvacet let, studovala zdejší techniku a šipky na opadané omítce byly její způsob, „jak bránit svoje město“, jak říkala. Nakonec nebylo před čím. Ruská armáda a jí vydržovaní ozbrojenci do města nevkročili, zastavili se na jeho okraji a zůstali tam dodnes. Mariupol nespadl do Rusy okupovaných oblastí východní Ukrajiny a moc si v něm udržela ukrajinská vláda.

Sumik byla tehdy ukázkovým exemplářem patriotické ukrajinské mládeže. Vážná mladá žena, přesvědčená o tom, že legrace je pro lidi z jiné části světa, oni teď mají životně důležitý úkol. Dnes zní v telefonu mnohem uvolněněji: v Mariupolu zůstala, pracuje ve stavební firmě a doufá, že brzy najde jesle pro své dvouleté dítě. „Na válku jsem si zvykla, šlo to překvapivě rychle. Víte, že je, ale žijete, jako by nebyla,“ popisuje. Pro lidi žijící jako ona blízko frontové linie znamená „válka“ už šest let fakt, že každý týden zemře nebo je zmrzačeno při přestřelkách několik ukrajinských vojáků.

Tak to šlo až do konce letošního března, kdy svět obletěly záběry kilometrových kolon vojenských vozidel mířících z ruského vnitrozemí se…

1_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1381

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte