28_CSSD_profimedia
Nově postaru. (Hamáček)

Čeští sociální demokraté poprvé za 143 let své existence rozhodovali o tom, kdo je povede do voleb, ze svých domovů. Minulý pátek se sešli s kolegy z celé země na monitorech počítačů a volili nového předsedu a jeho tým. I bez společného sálu a jídelny měl on-line sjezd kdysi velmi silné strany výraznou atmosféru.

Než si sociální demokraté zvolili za svého předsedu opět toho dosavadního, ministra vnitra Jana Hamáčka, sdělili mu řadu výhrad. Kritické projevy zahrnovaly stesky nad účastí ve vládě Andreje Babiše, nedůraznost Hamáčka po premiérově boku a taky to, že po neúspěchu v krajských volbách předseda nedostatečně zhodnotil svou vlastní roli a vinu při volebním debaklu. Stejně jako před třemi lety, kdy už jejich obliba u voličů kolísala kolem sedmi procent – i tehdy byla na sjezdu v Hradci Králové velkým tématem  koaliční spolupráce s hnutím ANO, která ČSSD u voličů škodí.

Od té doby preference strany ANO poklesly, ale ty sociálnědemokratické se nezvedly a podle průzkumů to vypadá, že by se ČSSD nemusela dostat na podzim do sněmovny. „Pojďme do toho, zvládneme to. Slíbil jsem, že sociální demokracii do sněmovny dovedu, a na tom trvám,“ řekl staronový předseda Hamáček na sjezdu kolegům. I on hodnotil účast ve vládě s ANO jako „diplomaticky řečeno nelehkou“, ale sdělil též, že se toho menší koaliční straně podařilo prosadit ve vládě víc, než se zdá – vyjmenoval například zvýšení rodičovského příspěvku nebo zálohové výživné.

Dva Hamáčkovi protikandidáti byli k vládě s…

1_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte