15-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Uprostřed pandemie a s ní spojených astronomických výdajů ze státních rozpočtů je namístě odpoutat na okamžik pozornost od problémů s distribucí vakcín a položit si otázku: Kdo to vlastně všechno zaplatí? Podle údajů Mezinárodního měnového fondu hodlají vlády vynaložit na boj s pandemií a zmírnění jejích důsledků zhruba 16 bilionů dolarů a světová zadluženost dosáhne letos pravděpodobně 99 procent globálního HDP. Vyčerpávající odpověď na zmíněnou otázku samozřejmě v tuto chvíli nikdo nemá, to ale neznamená, že problém běží samospádem a nikdo si s ním neláme hlavu. Covid-19 nepochybně změní světové ekonomické uvažování, vlastně ho mění už dnes. Nepochybně vstupujeme do éry daňových reforem a zvýšeného zájmu o přerozdělování. Globální návrhy americké vlády Joea Bidena z minulého týdne zároveň ukazují, že krize může mít i nečekaně ozdravné účinky.

Spojené státy v uplynulých týdnech přišly se zásadním posunem v pohledu na korporátní daně. Zaprvé ústy své ministryně financí Janet Yellen navrhly ustavení globálního minima pro firemní odvody ve výši 21 procent. (Pro představu, Česko v tuto chvíli zdaňuje firmy 19 procenty, průměr vyspělých zemí OECD je 23 procent.) Zadruhé, daně by se do budoucna neměly odvádět podle sídla ústředí firmy, ale podle místa, v němž firma skutečně vydělává. Rovnou si řekněme, že se návrh setkal s celkem pozitivním ohlasem, ministři zemí OECD si dokonce myslí, že by ho bylo možné schválit v řádu měsíců.

Ne všichni jsou ale ze zavedení minimální…

1_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1869

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte