Covidová pandemie již udělila Česku několik nezapomenutelných lekcí. Jedna z nich říká, že úspěšný manažer v čele státu nemusí zajistit úplně dobré hájení českých zájmů. Andrej Babiš, který takovým úspěšným manažerem v civilním životě je, už víckrát předvedl, že některé klíčové situace jako premiér nezvládá. Ovšem to, co předvedl na sklonku minulého týdne, se tomu vymyká.

Držet se Rakouska

Pro pochopení je třeba vysvětlit jednu zápletku: kvůli nedostatku proticovidových vakcín vyjednala Evropská komise u firem Pfizer/BioNTech urychlenou dodávku dalších deseti milionů dávek. Ještě před jejich rozdělením mezi členské státy se ozvalo Rakousko, že chce spravedlivé dělení podle počtu obyvatel. K tomu se přidaly i Česko a Slovinsko, všechno země, jejichž vlády si v prvním kole na podzim z vlastního rozhodnutí objednaly méně, než mohly.

Předsedající Portugalsko, které nynější jednání vedlo, však s podporou většiny Unie zvolilo jiný postup: ze zmíněných deseti milionů rozdělilo sedm podle počtu obyvatel a tři miliony pak přednostně vyhradilo zemím, které nejvíc trpí nedostatkem vakcín například proto, že na začátku vsadily na zpožděné vakcíny od firmy AstraZeneca.

Mezi pomalé státy patří kvůli malé objednávce i Česko a portugalské dělení mu přiřadilo 70 tisíc dávek navíc nad kvótu podle počtu obyvatel. Babišovi, který za nás vedl jednání na dálku z Prahy, se to ale nelíbilo. Viděl totiž, že jiné postižené státy jako Slovensko a Bulharsko dostanou ještě víc (hrozí…

1_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2361

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte