54A_foto archiv Kateřiny Čupové
FOTO ARCHIV KATEŘINY ČUPOVÉ

Ještě nedávno znali Kateřinu Čupovou spíš komiksoví fanoušci a insideři, ale loni na podzim to změnilo sci-fi drama Karla Čapka R.U.R. „Furt si něco kreslím do šuplíku, občas to zavěsím na sociální sítě nebo obešlu nakladatelství. Už jsem byla zvyklá, že se nikdo neozývá,“ popisuje osmadvacetiletá animátorka, jak ji zaskočilo, že na její e-mail s ukázkou komiksové adaptace Čapkovy hry zareagovalo nakladatelství Argo. Blížilo se sté výročí R.U.R. a Čupová se poprvé trefila do edičních plánů. Už o několik měsíců později knižně debutovala s dvousetpadesátistránkovým celobarevným komiksem a v tu chvíli se hnuly ledy.

Letos v únoru byla nominována hned na tři komiksové ceny Muriel: nejen za R.U.R., ale i za psychedelickou pohádku Pařez vydanou v revue AARGH! a povídku Druhý břeh ze skautské antologie Odvaha je volba. Sošku Saudkovy krasavice získala za poslední jmenovaný titul a se skromností sobě vlastní do Prahy z podhůří Beskyd vzkázala, že je dobře, když vyhrál právě komiks, který je plodem spolupráce (scenáristou byl Marek Steininger) a zároveň součástí kolektivního projektu. Teď při lockdownovém videorozhovoru pobaveně přiznává, že je ráda i proto, že na Steiningera byla při vzniku scénáře přísná.

54C_foto archiv Kateřiny Čupové
Hledání témat. (Pařez)

„Podle mě je nejvýraznější komiksový talent mezi autory mladé generace,“ říká Tomáš Prokůpek, historik komiksu a spoluvydavatel revue AARGH!. Narazil na ni před deseti lety jako…

1_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte