Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura, Kultura

Na krku zlato, na srdci led

Rapper Yzomandias a jeho kolektiv Milion+ udělali z českého rapu nový mainstream

Yzomandias • Autor: Matěj Stránský
Yzomandias • Autor: Matěj Stránský

Ta scéna má šanci vstoupit mezi podvratné momenty televizního vysílání, na něž se dlouho vzpomíná. V ranním pásmu vysílání Snídaně s Novou je krátce po sedmé hodině, čas pomalu vyrazit do školy, v tu chvíli vymydlená moderátorská dvojice ohlásí ve studiu návštěvu rappera Yzomandiase a jeho party z vydavatelství Milion+. Kamera zabere třináct extravagantních postav společně se dvěma přísnými bodyguardy. Všichni v barevném značkovém oblečení, častá tetování v obličeji a blyštivé zlaté zuby. V pořadu, který je postavený na vytváření ranní pohody, působí krátký rozhovor s Yzomandiasem jako zjevení. Efekt šoku je dokonalý, Milion+ ovládnou prostor a celý výjev se velmi podobá jedné Yzomandiasově skladbě z nové desky Dobrá duše, srdce ze zlata, kde líčí: „Kamkoli, kam přídem, tam přestane fungovat čas. Kamkoli, kam přídem, tam ’sou všechny oči na nás.“

Na Facebooku Snídaně s Novou se po odvysílání strhlo zděšení, koho si tam pozvali? Co je to za zjevy? Nad pohoršenými komentáři starších diváků a divaček ale brzy začaly převažovat ty, které se rapperů z Milion+ zastávají a velmi střízlivě a trpělivě vysvětlují, že odsuzovat někoho za vzhled je mimo, zvlášť když nic nevědí o jeho práci a tvorbě.

Máloco ilustruje generační rozkol a postavení rapu na české scéně tak názorně jako Yzomandiasova návštěva na Nově, která se odehrála předminulý týden. Na jedné straně je rapper, který je díky drsným textům a modernímu zvuku mezi mladým publikem naprostou hvězdou.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navíc



Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.