Předávání Oscarů vidělo už leccos. Moderujícího Kačera Donalda, indiánku Sacheen Littlefeather odmítající sošku za Marlona Branda, labuť na krku zpěvačky Björk i vyhlášení chybného vítěze v hlavní kategorii. Co ale Oscary ještě neviděly, byla variace na mexickou vlnu koordinovaná zapáleným Tomem Hanksem. Herecká ikona opakovaně burcovala spolusedící celebrity na podporu týmu jihokorejského filmu Parazit. Ten právě přebíral cenu pro nejlepší film, ale uvědomělý osvětlovač zhasl po uplynutí času vymezeného na děkovačku světlo a vítěze utnul ponořením do tmy. Hanks a spol. si vymohli, aby se znovu rozsvítilo a děkování mohlo pokračovat. Parazit a jeho režisér Pon Džun-ho posbírali i Oscary za režii, scénář a zahraniční film. Na vítěze byl přitom tipován průměrný, ale tematicky „závažný“ válečný velkofilm 1917.

Lepší tečku za nijak zvlášť vzrušujícím večerem si organizátoři nemohli přát. Akademie už je několik let v permanentní PR defenzivě. Když neřeší, že jsou Oscary příliš staré a bílé, řeší, že jsou sexistické. Kdyby nevyhrál Parazit, řešila by média i sociální sítě absenci žen v režisérské kategorii a tvůrců černé pleti všude. Nebo že jsou Oscary (pořád) příliš dlouhé a (zas) je vyhrál film, který si to nezasloužil. Vůbec první vítězství neanglicky mluveného filmu v hlavní kategorii ale na tohle všechno dalo zapomenout. Novinové titulky oznamovaly přepisování historie a novou éru. Éru, kdy se Oscary otevřou světu, objeví stovky skvělých filmů…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte