8-kom
Stanislav Křeček • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Stanislav Křeček se stal ombudsmanem. Jakkoli je to nepříjemná zpráva, není vůbec překvapivá. Všechny úvahy o tom, že byl zvolen tak trochu náhodou či jako projev vzdoru, zcela míjejí terč. Křeček je esencí současné vládní ideologie. Koaliční strany by nepochybně dokázaly nabídnout kvalitního kandidáta, ale ony o něj nestojí. Politika se tu změnila v trestání „těch druhých“. Je to, jako když barbaři vtrhnou do chrámů či paláců: chtějí si užít nejen vlastní moc, ale i destrukci a ponížení protivníků.

Prostě názor

Proměna politiky však rozhodně nezačala Křečkem. Ve chvíli, kdy se premiérem stal někdejší spolupracovník StB a trestně stíhaný Andrej Babiš, poté co byl za prezidenta zvolen několikrát usvědčený lhář Miloš Zeman, nebo co se členy mediálních rad stali cenzoři či manipulátoři Petr Žantovský, Tomáš Kňourek a Ladislav Jakl, bylo jasné, že se zcela zásadním způsobem mění přístup ke správě státu a zdejších institucí.

Stanislav Křeček nebyl zvolen pro to, co umí, ale pro to, koho nenávidí. Ve hře byl vládní zmocněnec ČR u Evropského soudu pro lidská práva Vít Alexander Schorm, nezpochybnitelný odborník, kterého nelze spojit s žádnou stranou či ideovým proudem. Kdo to myslel s úřadem ombudsmana dobře, měl jasnou volbu.

Jenže „kvalita“ tohoto kandidáta byla jeho největší slabinou. Žijeme v době, kdy fundovaní a nezávislí lidé nemají skoro šanci či mají své působení aspoň výrazně těžší. Křeček mnohokrát přiznal, že svá xenofobní vyjádření neopírá o žádná…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2267

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte