Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura, Kultura

Nealko alko

Krev není vodka, jak se říká. Ale ani vodka už není vodka. Na trh přichází nealkoholický alkohol. Kromě vodky i gin, rum a také nové chutě, vše bez alkoholu. A nedivte se. Je to prostě jeden z těch skvělých produktů dnešní doby, které mají jen samé výhody.

První výhoda je, že v nich není alkohol. Společnost W/O, jako „without“ čili bez, začala některé druhy dovážet do ČR a minulý týden vytvořila pro jejich propagaci nealkoholický pop-up bar. CosNoPolitan a další no-koktejly se tu popíjely už od rána (druhá výhoda), a přesto se nikdo nekymácel a nevykřikoval, protože si připadal neskutečně vtipný. Naopak všichni se soustředili (třetí výhoda) na výklad o vzniku nealkoholických alkoholů. Připravují se ze surovin podobných alkoholům s alkoholem. A to buď jejich macerací, nebo parní destilací. Nebo též normální destilací, přičemž vznikne alkohol a ten se pak zase odstraní – ano, slyšíte dobře a ne, není to nesmyslné počínání. Protože na jeho konci je žádaný produkt, alkohol bez alkoholu. Namísto vodečky voňavá vodička.

A že prý trend je „mindful drinking“ čili uvědomělé pití a že lidé se dnes častěji chlubí tím, že nepijí, než tím, kolik toho vypili. S nealko alko se můžou chlubit obojím zároveň, čtvrtá výhoda. Nutno říct, že tahle tendence do Česka zatím až tak nedorazila – v množství zkonzumovaného lihu se držíme na čtvrtém místě v Evropě, ani počet dopravních nehod, trestných činů a úrazů pod vlivem alkoholu nijak zvlášť neklesá. Pod vlivem ne-alkoholu by to mohlo být…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.