Bývalo hůř. „Stačí vzít do ruky kalkulačku a počítat,“ prohlásil Miloš Zeman před pěti lety, když vyjel na Ústecko obhajovat prolomení uhelných těžebních limitů.

Limity vydržely, doba pokročila. Spotřeba uhlí klesá, protože kalkulačka navzdory prezidentovu snění jasně ukazuje, že uhlí je čím dál dražší a méně konkurenceschopné. Místo nekončící těžby máme vládní uhelnou komisi a od minulého týdne i termín, kdy se prý s uhlím v Česku definitivně rozloučíme. To vše byly ještě nedávno nemyslitelné věci.

Ale s chválou opatrně. Uhelný exit má nastat až v roce 2038. Termín komise vyvařila z vody, tak aby byl dost vzdálený, a tím pádem nijak závazný. Chybí zdůvodnění i posouzení alternativních scénářů, chybí i jasný plán, jak se k cíli dopracovat. Verdikt, který zní jako velké rozhodnutí, je popsaný jen v šesti odstavcích na necelé stránce textu.

Hlavní inspirací bylo Německo. I tam chtějí s uhlím skoncovat za 18 let. Rozdíl je ovšem v tom, že u sousedů se už letos polovina elektřiny vyrábí ze zelených zdrojů a do dvou let skončí jaderné elektrárny. Česko naopak čisté elektřině nevěří a jádro miluje. Nově s ním spojuje i konec uhlí. Ten je podle komise podmíněn tím, že se postaví nový jaderný blok. Takže kruh se uzavírá, kdo nechce uhlí, musí chtít Dukovany, radí komise.

Vypadá to jako účelové, narychlo vymyšlené spojení, aby do hry o jaderný zdroj přibyla další karta. Přitom jádro s uhlím ve skutečnosti zas tak nesouvisí. Nejen Evropská unie, ale i Bidenova Amerika a…

I_obalka_R50_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1043

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte