Bez větší pozornosti a ve stínu domácích událostí prošel minulý týden příslušným výborem Evropského parlamentu dokument, který má potenciál přehodit výhybku hned v několika zemích. Pokud se nestane nic mimořádného, v únoru schválí dohodu o volném obchodu s Vietnamem celý europarlament a v platnost tak vstoupí text, o němž se mluví jako o nejambicióznější smlouvě, jakou kdy Evropa uzavřela s rozvojovou zemí. Její součástí jsou poprvé hodnotové klauzule a způsob, jakým k nim vláda stomilionové komunistické země přistoupí, napoví, jak moc – nebo málo – dokáže EU pomocí své ekonomické síly měnit svět v lepší místo pro život.

Žádná dětská práce

Smlouva se vyjednávala devět let a obsahuje běžné věci jako postupné zrušení cla na téměř veškeré obchodované zboží, odstranění byrokratických překážek byznysu, ochranu evropských značek před padělky nebo možnost pro firmy z EU ucházet se ve Vietnamu o zakázky rozsáhlých státních podniků. Vzájemný obchod mezi Unií a Vietnamem dosahuje nyní hodnoty okolo padesáti miliard eur a podle vyjednavačů by se měl zdvojnásobit, až doběhnou přechodná období. Těšit se mohou i čeští exportéři, kteří by měli podle českého ministerstva průmyslu a obchodu ušetřit ročně téměř miliardu korun na clech, a třeba pro české skláře by se měl trh ve Vietnamu ztrojnásobit.

To však nebyly hlavní důvody, proč se smlouva dostala do novinových titulků. Dohoda s Vietnamem obsahuje klauzule zavazující zemi k dodržování minimálních standardů práce včetně…

I_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1158

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte