Věra Jourová je agent židovského bankéře George Sorose a je jí to podobné, protože beztak krade – seděla kvůli tomu ve vězení, i když se pak dokázala nějak vykroutit. Tohle o místopředsedkyni Evropské komise říkají svým spoluobčanům maďarští a polští vládní politici. Český premiér Andrej Babiš k tomu mlčí, i když lži našich sousedů ukazují, že vzývaná středoevropská spolupráce zemí Visegrádu je něco jiného, než si naše vláda a velká část opozice namlouvají.

Proč není hodná?

Na Jourovou představitelé Polska a Maďarska nasazují proto, že má v komisi na starosti dodržování právního státu v Unii. Současné vlády Polska a Maďarska jsou z pádných důvodů vyšetřovány z jeho porušování. Ministři ve Varšavě a Budapešti si slibovali, že komisař z jejich regionu k nim bude vstřícný. To Jourová není, prostě plní svoje bruselské povinnosti.

Česko by se jí mělo zastat. Ne proto, že je Češka, a je tedy naše. Ale proto, že jako jediného eurokomisaře ji skutečně dobře známe. K Věře Jourové je možné mít řadu výhrad, je to politička jako kdokoli jiný. Víme ale s jistotou, že není proponentem celosvětového židovského spiknutí (které ostatně existuje jen v hlavách nebezpečných zbloudilců) a že nekrade.

To, co o Jourové naši sousedé tvrdí, není součást politického boje. Tou by legitimně mohla být kritika, intriky, vyjednávání, mocenské pakty, zákulisní podrazy. Ale bizarní pomluvy a lživé útoky na charakter (Jourová se z obvinění „nevykroutila“, byla shledána nevinnou a za vazbu…

I_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1539

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte