Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Agenda Digitální daň

Nejpřísnější v Evropě

Česko se chystá zdanit Facebook a další internetové giganty, USA hrozí odvetou

Česko se minulý týden stalo nečekaným evropským šampionem v boji za zdanění velkých internetových, zejména amerických společností, jako jsou Facebook, Amazon nebo Airbnb. V Poslanecké sněmovně prošel prvním čtením zákon zavádějící tzv. digitální daň, která je namířena právě proti internetovým gigantům. Ve většině evropských zemí ale platí minimální daně a v některých nemají ani stálé zastoupení, prostřednictvím internetu tu však vydělávají stovky milionů ročně. Evropští politici se shodují, že je potřeba najít způsob, jak tento nový druh podnikání zdanit, dosavadní pokusy o společný postup však ztroskotaly. Některé evropské země se tedy rozhodly jít proti velkým internetovým gigantům na vlastní pěst – a Česko je jednou z nich. Zákon, který má zavést tzv. digitální daň ve výši sedm procent, je zatím jen v prvním čtení, ale USA už nyní Česku hrozí odvetou.

Sedmiprocentní digitální dani by měly v Česku podléhat internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur (asi 19 miliard korun), které budou mít na českém území roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun. V případě Facebooku může jít o reklamní kampaň cílenou na české spotřebitele, u Airbnb o poskytnutí platformy pro zprostředkování krátkodobých pronájmů. Ministerstvo financí si slibuje, že zákon by ročně přinesl do rozpočtu asi pět miliard korun. Mohly by ovšem vyjít hodně draho.

Hospodářské noviny s odvoláním na nejmenovaný americký vládní zdroj informovaly, že USA zavedou vůči…

I_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte