sebek

Pocitově a jako muž mám dojem, že dávat na roveň prsa a koule je jako nebe a dudy. Nebo opačně? Nebo dudy a peklo? No, to je jedno. Ať už je to uložením jednoho orgánu na hrudníku a druhého v rozkroku, anebo prvního spojeného s romantickými představami a druhého s nepříjemnou bolestí při nakopnutí, mají překvapivě oba hodně společného. Je jím prvenství. Podle Masarykova onkologického ústavu (www.mou.cz) je rakovina varlat nejčastějším nádorovým onemocněním mladých mužů ve věku 20–40 let. Ročně je v České republice hlášeno na 500 nových případů a výskyt se stále zvyšuje. Ale pozor, zažité mýty o jejím vzniku v souvislosti s poraněním, horkými koupelemi nebo nošením upnutého oblečení jsou nesmysly. Proč to dneska píši? Třeba proto, že i já mám ve svém okolí kamaráda, a dokonce chirurga, který si to onemocnění prodělal. Přežil a těší se stálému, sportovnímu zdraví.

Pokud pominu v restauraci podávané delikatesy v podobě býčích žláz, je zajímavé, jaké pozornosti se varlata v České republice těší. Celosvětové hnutí Movember (cz.movember.com) se hned po rakovině prostaty věnuje právě koulím. Výše uvedené mýty například uvádí na pravou míru s tím, že jasné příčiny jsou sice neznámé, ale zvýšené riziko má ten muž, jehož otec či bratr onemocněl, trpí Downovým syndromem anebo měl při narození nesestouplá varlata. To proto je u chlapců s nesestouplým varletem důležité toto varle chirurgicky stáhnout do šourku co nejdříve. Movember Foundation doplňuje, že přibližně každý devátý muž…

I_obalka_R46_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte