Minulý týden se pouť koronaviru Českem trochu zpomalila, vyhráno však zdaleka není. Každý nakažený stále infikuje více než jednoho dalšího člověka a míra kontaktů mezi lidmi dosud nepoklesla na úroveň, která na jaře šíření epidemie zastavila. Epidemie se v Česku rozhořela natolik, že ji voda z požárních hadic už neuhasí. Pomůže jen lesní průsek, který oheň obkrouží a překlopí katastrofu do zvladatelného režimu, takového, kdy začne znovu fungovat trasování a chytrá karanténa.

Modely vypracované skupinou BISOP tvořenou vědci z řady českých i zahraničních pracovišť ukazují, že současná úroveň restrikcí způsobí neúměrné prodlužování současného stavu, kdy část lidí smí pracovat a vydělávat a část ne. Pokud vše zůstane jako nyní, počty hospitalizovaných začnou klesat někdy kolem poloviny listopadu, ale jen mírně. Přetíženému zdravotnictví se sice uleví, nicméně na konci roku bude pořád přibývat kolem šesti tisíc nově nakažených denně a počet mrtvých by kolem silvestra šplhal k deseti tisícům a dále narůstal. A to v situaci, kdy by nedošlo k žádnému rozvolňování. Tlak na něj bude přitom stále sílit.

Kilometr od domova

Nejvíc lidí (téměř čtyřicet procent) se nakazí na pracovišti, a je tedy jasné, kde s vytvářením „lesního průseku“ začít: práci z domova by stát neměl firmám doporučovat, ale nařídit. Tam, kde to nejde, třeba v továrnách, by měl vyžadovat pravidelné každotýdenní testování zaměstnanců antigenními testy. Jestliže lze takto během dvou víkendových dnů…

I_obalka_R45_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 940

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte