Pojďme už spát. Zalézt do postele. Zavřít oči a přikrýt se těžkou gravitační přikrývkou, pod níž se člověk nemůže ani pohnout. A taky nechce. A hlavně nemusí. Může odpočívat v pokoji, jako kdyby to bylo navěky. Stačí si koupit tu těžkou deku, antistresové omalovánky a nějaké ty aromalampičky. Za pár set korun úlevu od strachu a stresu. Tahle výměna se nazývá ekonomika úzkosti. A vzkvétá.

Protože svět je úzkosti plný. Asi třetina lidí zažije během života záchvat úzkosti nebo úzkostnou poruchu. Ve stresu a strachu jich žije nejspíš ještě víc. Dotírá na seniory i předškolní děti. Mileniálové, tahle od dětství opečovávaná a materiálně sytá kohorta, se zdá být zároveň generací plnou obav. V mezinárodním výzkumu společnosti Deloitte uvedla třetina Čechů mezi pětadvaceti a pětatřiceti lety, že zažívají úzkost a stres „neustále nebo po většinu času“. Ve světě je to dokonce pětačtyřicet procent. Obavy mají o klima, o budoucnost, o rodinu, o finance. Úzkost je tak rozšířená, že se rutinně probírá v módních časopisech a s kolegyňkami v kuchyňce.

V době covidu se přidala spousta dalších obav, a kde jsou kolegyňky? Sedí doma jako všichni. Svítí už od oběda, pozorují, jak venku mží, a k tomu si čtou o smrtnosti a komorbiditě. Není tedy divu, že touží sebe nebo něco jiného rozmačkat, do něčeho se vsáknout, někam zmizet. Ekonomika úzkosti, čili „anxiety economy“, naštěstí funguje – a nabízí spoustu věciček.

Antistresovou kočičku, antistresový zub, či dokonce antistresové prso.…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1326

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte