Ten záběr kamery mluvil za tisíc slov. Jan Hamáček představuje před volbami stranickou kampaň. Odkrývá volební plakát nesoucí jeho tvář, předseda ČSSD září jak malé dítě, blesky ozařují místnost a tu Hamáčkovi padají rysy a úsměv se mění ve smutek. Jako by tušil, že ať udělá cokoli, nepomůže to. Výsledek voleb to potvrdil. Výrazně oslabili i komunisté. Už příští rok se tak může stát, že parlament bude bez jediné klasické levicové strany. To by mělo vážné dopady.

Mimo téma

Přesně před sto lety zuřil na levici vášnivý střet. Ve volbách roku 1920 sice Československá sociálně demokratická strana dělnická získala více než pětadvacet procent hlasů, ale radost straně dlouho nevydrží. Ničí ji totiž vnitřní spor, kdy o vedení soupeří státotvorné a radikální křídlo. Už v říjnu se rozpadá poslanecký klub a v listopadu se na sjezdu strhne bitva o Komunistickou internacionálu. Vítězí sice státotvorné křídlo, které nechce jít sovětskou cestou, ale radikálové se odmítají podřídit. V roce 1921 zakládají komunistickou stranu a sociální demokraté už za první republiky nikdy nedosáhnou vítězství.

O sto let později obě strany spolupracují na vládní úrovni, spory jsou zažehnány, ale světlé zítřky nevyhlíží ani jedna. Konec je na dohled. Zatímco skon komunistů by byl důvodem k oslavě, protože žijí stále v totalitní minulosti, zánik sociální demokracie by byl svého druhu politickou tragédií.

Na pádu se podepsalo angažmá ve vládě s hnutím ANO, kde části voličů vadí spolupráce s…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2145

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte