TlK k filmovému spracovaniu knižného bestseleru Trhlina
„Mám rád atmosféru staré Prahy Gustava Meyrinka.“ (Jozef Karika) • Autor: FOTO Dano Veselsky

Buď píšu jazzově, nebo si musím vytvářet mentální mapy pro složitější vyprávění,“ popisuje dva proudy své tvorby Jozef Karika, jeden z nejprodávanějších slovenských spisovatelů, který dokáže napsat děsuplnou hororovou povídku i společenský thriller pátrající po původu zla. Popularita, kterou na Slovensku spustil společenským krimi románem Ve stínu mafie (2010) a již rozšířily jeho mystické horory, měla v Česku pozvolnější nástup. Ale po filmové adaptaci jeho zneklidňující Trhliny se zdá, že se jednačtyřicetiletý autor trvale zabydlel i v tuzemsku. Nedávno tak mohla v Česku vyjít také jeho nejobsáhlejší kniha, sedmisetstránkový opus Na smrt, jenž zachycuje osud dvou mužů, které rozdělil zločin a láska k jedné ženě během pohnutých let 1929–1945.

„Jednoho dne jsem vysával a najednou jsem měl úplné satori – celý ten příběh jsem před sebou viděl. Pak už zbývalo jen ho sepsat,“ popisuje během videochatu moment, kdy se rozhodl vylíčit hrůzy holokaustu na Slovensku prostřednictvím osudů dvou hrdinů – Žida Viktora Hilera a slovenského Němce Karla Schmidta. V dynamickém vyprávění bohatém na historické reálie střídá tři dějové linie: společné mládí hlavních hrdinů, Viktorovu americkou kariéru nájemného zabijáka a Karlovu „zářnou“ budoucnost esesáka. Může se zdát, že na literaturu je toho až příliš a jde spíš o žánrovou četbu do letadla. Ale na psaní slovenského bestselleristy, jehož každé knihy se prodá průměrně patnáct tisíc výtisků, je nejzajímavější…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte